MÜZEDEN HABERLER


*"HATIRALAR GALERİSİ" bölümümüz açıldı.

*Yavuz PEKMAN "BİR GÜZEL YAYGARA" başlıklı yeni yazısıyla tiyatromuzesi.org'da

*Levend YILMAZ tiyatro tarihimize ışık tutan yazılarına devam ediyor. "ADANA BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROSU" tiyatromuzesi.org'da

*"AVNİ DİLLİGİL SERGİSİ" açıldı.

* "SAHNE ARKASI" bölümümüz açıldı.Fotoğraflar menüsünden bu bölüme ulaşabilirsiniz.

*Sitemize üye olarak yeni gelen eserlerden haberdar olabilir,ana sayfadaki yazılara yada müzemizdeki eserler için yorum yazabilirsiniz.


HOŞGELDİNİZ

İstanbul 2010'da "Avrupa Kültür Başkenti" olacak. Peki şu anda İstanbul'da donanımlı kaç tiyatro salonumuz var? Avrupa'da ya da Doğu'daki emsallerine bakarak gösterebileceğimiz kaç tiyatro binamız... Kendi ellerimizle yaktığımız ya da yıktığımız bina ve salonlardan kaçı han , hamam kaçı alış-veriş merkezi ya da kongre salonu oldu? Yani tiyatro kültürünün bir parçası olan tiyatro binalarımız nerede?
Peki müzemiz? Var mı bir tiyatro müzemiz?  Gittiğimizde Muhsin Ertuğrul'un Baykuş piyesinde giydiği keçe külahı , Dümbüllü'nün kavuğunu , Engin Cezzar'ın Keşanlı Ali Destanı'nda giydiği külhanbeyi kostümünü , Behzat Butak'ın kendi eliyle yaptığı bastonu'nu ya da tiyatro tarihimize ait afişleri , el ilanlarını , aksesuarları bulabildiğimiz bir müzemiz var mı? Bir , iki küçük kişisel müzeden başka bir şeyimiz yok.
İşte tiyatromuzesi.org tiyatro sanatımızdaki bu açığı bir nebze olsun doldurmak , meraklılarını , tiyatroseverleri , araştımacıları ve sanata gönül verenleri tiyatro tarihimizle buluşturmak "suya yazı yazanlar"ın kalıcı olmalarına ve unutulmamalarına bir parça katkıda bulunmak için kuruldu. Sitemiz düzenli olarak açacağı sergilerle , hergün yenilenen ve artan arşiviyle tiyatro kültürümüze katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Yöneticiliğini ve kuruculuğunu Selçuk Yüksel ve Arif Akkaya'nın yaptığı tiyatromuzesi.org tamamı orjinal belge , fotoğraf ve dökümanlardan oluşmaktadır.
Tiyatromuzun en eski kurumu Darülbedayi'nin ilk sınav davetiyesinden , Ferah Tiyatrosu'nun el ilanlarına , Muhsin Ertuğrul'un Baykuş piyesinde ki fotoğrafından , tiyatro biletlerine kadar pek çok belge ve fotoğraf sitemizde yer almaktadır. Sitemizin ilk sergisi ise önemli tiyatro ve sanat adamı olan oyuncu , yönetmen , çevirmen , dilbilimci , ressam , heykeltraş , şair Nüvit Özdoğru Sergisidir. Sergi Nüvit Özdoğru'ya ait çeşitli belge , fotoğraf ve resimlerden oluşmaktadır. Siteyi hazırlarken bizden yardımlarını esirgemeyen herkese teşekkürü bir borç biliriz.
30. ölüm yıldönümü sebebiyle ustamız MUHSİN ERTUĞRUL'a adadığımız tiyatromuzesi.org seyircileriyle buluşmak üzere perdelerini araladı... İyi seyirler.
 
 

MÜZEYİ TAKİP EDİN

ŞEHİR TİYATROSU

KUMBARACI 50

İSTANBUL HALK TİYATROSU

TİYATRO KARNAVAL

SEMAVER KUMPANYA

TİYATRO KUMPANYASI

İSTANBUL KUMPANYASI

TİYATRO BOYALI KUŞ

ATÖLYE TATAVLA

HAYAL PERDESİ

Kullanıcı girişi