MÜZEDEN HABERLER


*"HATIRALAR GALERİSİ" bölümümüz açıldı.

*Yavuz PEKMAN "BİR GÜZEL YAYGARA" başlıklı yeni yazısıyla tiyatromuzesi.org'da

*Levend YILMAZ tiyatro tarihimize ışık tutan yazılarına devam ediyor. "ADANA BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROSU" tiyatromuzesi.org'da

*"AVNİ DİLLİGİL SERGİSİ" açıldı.

* "SAHNE ARKASI" bölümümüz açıldı.Fotoğraflar menüsünden bu bölüme ulaşabilirsiniz.

*Sitemize üye olarak yeni gelen eserlerden haberdar olabilir,ana sayfadaki yazılara yada müzemizdeki eserler için yorum yazabilirsiniz.


BİR TİYATRO İSTİYORUM EFENDİM... / MUHSİN ERTUĞRULAffedersiniz, kime hitap edeceğimi bilemediğim için baş tarafa o makamın adını yazamadım; fakat bu iyiliği yapacak makam kimse , Valilik mi, Belediye mi, Milli Eğitim mi, Başbakanlık mı, o makama hitap ediyorum ve diyorum ki;

BEN BİR TİYATRO İSTİYORUM. Bir Tiyatro binası lazım ; bu İstanbul şehrine her şeyden önce bir tiyatro binası lazım. Bu bina her şeyden daha mühim, hatta mezbahadan, halden, köprüden, hastaneden, hatta okuldan daha önemli.Onun için bu şehre bir tiyatro istiyorum.

Efendim, beyim, paşam; bir tiyatro, bir bina lazım.

2

Boğazın en güzel lacivert bir tepesinde, Rumelihisarı’nın kadife peykesine kurulmuş bir Amerikan Koleji vardır. Amerikalılar, memleketlerinden yedi milyon metre uzakta bir memlekete gelip kendi medeniyetlerini tamimi düşündükleri zaman, mektep binasının önüne mükemmel bir tiyatro binası kurmuşlar.Gene İstanbul’un en güzel en güzel sırtında bir mabet haşmetiyle duran Arnavutköy Kız Koleji’nin muazzam sütunları tiyatro salonunun sundurmasını tutar; orada da tiyatroya binanın en şerefli mevkii verilmiştir.

3

Beyoğlu’nda Fransızların Union Française denilen yuvalarında güzel bir tiyatro salonu vardır;o kadar ki Türk Musikişinasları başka sığınacak yer bulamayınca oraya iltica etmişler,konserlerini orada vermişlerdi.Bu cümlenin acılığını belki hemen kavramadınız.Tekrar edeyim ;Türkiye’deyiz, Türklere bu kadar sene merkez olmuş İstanbul şehrindeyiz; musikide üstat olmuş Türk sanatkarları öğrendiklerini millete göstermek için, bir Türk tiyatrosu bulamıyorlar da Fransızların yuvalarına sığınıyorlar.

Şimdi anladınız mı bunun acılığını?

4

Tepebaşının karşısında bir İtalyan sefareti vardı. Sefaret Avusturyalılardan alınan bir binaya nakledilince, eski sefareti İstanbul’daki İtalyan unsurunun toplanabilmesi için bir mahfel haline koydular. Geçenlerde burada arı kovanı gibi ameleler işlemeye başladı; binayı tadil ettiler; arkasına koskocaman bir yer daha ilave ettiler.

Niçin biliyor musunuz?

Bir tiyatro salonu yapmak için…

Şimdi orası İstanbul un en güzel bir salonu oldu. Halbuki İtalyanların Beyoğlu’nda bu şimdiki binadan beş dakika ötede bir başka binaları daha var ki orada da temsiller ve konserler verilebilir;Buna rağmen bir yenisini daha yaptılar.

5

Yüksek kaldırımda Almanların Teutonia binalarında da mükemmel bir tiyatro ve konser salonu vardır. Onlarda orada temsiller ve konserler verirler. Gelen büyük alman sanatkarları orada konserler verir.Elhasıl İstanbul’daki bütün Alman lisanına vakıf kimseler ilim ve sanat toplanışlarında hep orada buluşurlar.

6

Bütün bunlara mukabil Türklerin İstanbul’da bir tiyatroları yoktur. Burası bizim memleket olmasaydı, biz burada ecnebiler gibi misafir bulunsaydık bile bu gerilik affedilemezdi. Nerede kaldı ki biz buranın sahibiyiz ve misafirlerimizden daha geriyiz.

İstanbul şehrinde, Türklerin İstanbul şehrinde, Amerikan, İtalyan, Alman, Fransız tiyatroları var da bir tek Türk tiyatrosu yok.

Efendiler, beyler, paşalar; Valilik mi, Belediye mi, Başbakanlık mı, bu binayı yaptırmak kuvvetine haiz makam hangisiyse ona hitap ediyorum ve diyorum ki;

BİR TİYATRO İSTİYORUZ EFENDİM , BİR TİYATRO…

 

Perdeci

Darülbedayi dergisi ,sayı:20, 1 Kasım 1931


 

MÜZEYİ TAKİP EDİN

ŞEHİR TİYATROSU

KUMBARACI 50

İSTANBUL HALK TİYATROSU

TİYATRO KARNAVAL

SEMAVER KUMPANYA

TİYATRO KUMPANYASI

İSTANBUL KUMPANYASI

TİYATRO BOYALI KUŞ

ATÖLYE TATAVLA

HAYAL PERDESİ

Kullanıcı girişi