MÜZEDEN HABERLER


*"HATIRALAR GALERİSİ" bölümümüz açıldı.

*Yavuz PEKMAN "BİR GÜZEL YAYGARA" başlıklı yeni yazısıyla tiyatromuzesi.org'da

*Levend YILMAZ tiyatro tarihimize ışık tutan yazılarına devam ediyor. "ADANA BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROSU" tiyatromuzesi.org'da

*"AVNİ DİLLİGİL SERGİSİ" açıldı.

* "SAHNE ARKASI" bölümümüz açıldı.Fotoğraflar menüsünden bu bölüme ulaşabilirsiniz.

*Sitemize üye olarak yeni gelen eserlerden haberdar olabilir,ana sayfadaki yazılara yada müzemizdeki eserler için yorum yazabilirsiniz.


HAZIM KÖRMÜKÇÜ ( 1898 - 1944 )

EĞER, ALKIŞ KARIN DOYURSA İDİ, MİDE FESADINA UĞRAYACAK İLK SANATKAR HAZIM OLURDU...


Asıl adı Kazım olan Hazım Körmükçü, 1898'de Beyoğlu-Ayaspaşa'da doğdu. Şemsülmekatip ve Kabataş İdadisi'nde okudu. Belediye Meclisi'nde zabıt katipliği yaptı.Oyunculuk yeteneğini dedesinden (Muzıka-yı Hümayun'da oyuncubaşı), müzik yeteneğini babasından (Muzıka-yı Hümayun'da solfej hocası) aldı. Türk müziğinin bütün enstrümanlarını çalıyor, büyük bir ustalıkla Karagöz oynatıyordu. Sahneye ilk kez Benliyan Tıyatro Kumpanyası'nda figüran olarak çıktı. Darülbedayi'ye 1917'de girdi; Ferah Tiyatrosu, Raşit Rıza Topluluğu ve Milli Tıyatro'da çalıştığı üç yıl (1924-1927) dışında tüm sanat hayatı Darülbedayi' de geçti. Komedyenliği sevdiği halde dramlarda da rol aldı. Musahipzade Celal’in eserlerindeki rolleriyle yaygın bir üne kavuştu; operetlerin en sevilen oyuncusu oldu. Sinema oyunculuğuna 1932'de başladı; Muhsin Ertuğrul’un çevirdiği filmlerin çoğunda rol aldı. Bir dönem Milli Piyango bayiliği yaptı.Tiyatro ve sinema oyuncusu Körmükçü 1 Nisan 1944'de İstanbul'da zatürreeden öldü. 3 Nisan'daki cenaze törenine yaklaşık beş bin hayranı katıldı; Şehir Tiyatroları Hazım Körmükçü için iki gün perdelerini kapatmıştır.

HAZIM KÖRMÜKÇÜ
HAZIM KÖRMÜKÇÜ
NEYİRE NEYİR-HAZIM KÖRMÜKÇÜ-VASFİ RIZA
HAZIM KÖRMÜKÇÜ
HAZIM KÖRMÜKÇÜ-NAŞİT PİYANGO GİŞESİNDE

MÜZEYİ TAKİP EDİN

ŞEHİR TİYATROSU

KUMBARACI 50

İSTANBUL HALK TİYATROSU

TİYATRO KARNAVAL

SEMAVER KUMPANYA

TİYATRO KUMPANYASI

İSTANBUL KUMPANYASI

TİYATRO BOYALI KUŞ

ATÖLYE TATAVLA

HAYAL PERDESİ

Kullanıcı girişi