ALTAN ERBULAK SERGİSİ

 

AKVARYUMDA YAŞAMAKTANSA

DENİZDE ÖLÜM

DOĞUMDUR.

ALTAN ERBULAK

Altan Erbulak Sergisi ; Karikatürist,Oyuncu,Showman,Gazeteci Altan Erbulak'ın 80.doğum yıldönümü dolayısıyla oluşturulmuş bir sergidir. Çok yönlü kişiliğiyle bildiğimiz Altan Erbulak'ın hayatından kesitlerin sunulduğu ve onu daha yakından tanımamızı amaçlayan bu sergide, Erbulak'a ait yüzden fazla fotoğraf ve karikatür , 1987 yılında Ali Poyrazoğlu Tiyatrosunda oynadığı "Seçimler" adlı oyundan bir bölüm , Meşhur "Kekeme Spiker" taklidinin ve Antalya TRT Radyosunda yaptığı bir söyleşinin kaydını bulacaksınız. Bu serginin hazırlanması sırasında bize arşivlerini açan Sayın Füsun ve Sevinç Erbulak'a , Video ve ses kayıtlarının tasarlanması ve hazırlanmasındaki yardımlarından dolayı Burteçin Zoga'ya sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.İyi seyirler...

ALTAN ERBULAK

Altan Erbulak ,11 Kasım 1929’da Erzurum’da doğdu.Babasının subay olması nedeniyle ilk ve ortaöğrenimini Anadolu’nun çeşitli kentlerinde yaptı.Orta öğrenimini Bakırköy'de bitirdi. 1950’de Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’nü bitiren sanatçı, amatör tiyatro oyunculuğuna Bakırköy Halkevi ve Cep Tiyatrosu’nda başladı. 1957’de Dormen Tiyatrosu’nda "Teyzesi" isimli oyunla bir kereliğine çıktığı sahneden bir daha inemedi.Dormen Tiyatrosunda  Kamp 17, Cengiz Han’ın Bisikleti, Bit Yeniği gibi birçok oyunda rol aldı. "Midas’ın Kulakları" operasında da sahneye çıkan Erbulak, Metin Serezli’yle 1971 de kurduğu Çevre Tiyatrosu’nda "Yüzsüz Zühtü", "Deli Deli Kulakları Küpeli" başta olmak üzere birçok oyun oynadı ve sahneye koydu. Tiyatrosunu kapattıktan sonra 1980’lerden başlayarak çeşitli tiyatro topluluklarında oyunculuk ve yönetmenlik yapan sanatçı, güldürü tiplemeleri ve taklit yeteneği ile 1961’de İlhan İskender, 1982’de İsmail Dümbüllü ödüllerini kazandı. Karikatür çizmeye küçük yaşlarda başlayan Erbulak Vatan, Akşam, Tef, Akbaba, Fırt, Gırgır, Milliyet gibi çok dergi ve gazetede karikatür çizdi. Hürmüz’le Cafer, Kibar Hırsız sanatçının Türk mizahına kazandırdığı karikatür tipleri arasında sayılabilir. BBC’de televizyon eğitim kurslarına da katılan Erbulak TRT için Alıngan Gemisi, Deneme Televizyonu gibi programları hazırladı. Sinemada çok sayıda filmde rol aldı ve ödüller kazandı. Ölümünden sonra adına, eşi Füsun, kızları Ayşe ve Sevinç Erbulak tarafından, yılın başarılı oyuncusuna verilmek üzere “Altan Erbulak Ödülü” konuldu.
Tiyatro ve sinema oyuncusu, karikatürist, gazeteci ve şovmen Altan Erbulak 1 Mayıs 1988’de İstanbul’da kalp krizinden öldü.

 

*ALTAN ERBULAK SERGİSİ - GİRİŞ

 

 

Video: 
Ses: