AYÇA TELIRMAK (1956 - 2008 )

 

İstanbul'da 1956 yılında dünyaya gelen Ayça Telırmak, orta öğrenimini Kültür Kolejinde tamamladıktan sonra, İstanbul Belediyesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümünü ve Mimar Sinan Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulunu bitirdi.

İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulunda yüksek lisans yapan Telırmak, 1978-79 sezonunda Kent Oyuncuları'nda Woddy Allen'ın 'Bir Daha Çal Sam' adlı oyunuyla tiyatroya başladı.
Almanya'da dil eğitimi almak ve gazetecilik yapmak için tiyatro çalışmalarına 5 yıl ara veren Telırmak, 1984-85 sezonunda Kent Oyuncuları'nda tekrar sahneye döndü.
İBB Şehir Tiyatrolarına 1985-86 sezonunda 'Vişne Bahçesi' oyunuyla giren Telırmak, sırasıyla 'Afrikalı Peygamber', 'Ayrangeven', 'Diğerlerinin Adı Ali', 'Aşk Hastası', 'Memleketimden İnsan Manzaraları', 'Silvanlı Kadınlar' ve 'Mary Stuart' oyunlarında rol aldı. Telırmak, son olarak 'Bernarda Alba'nın Evi' adlı oyunda 'Bernarda' rolüyle sahneye çıktı.
Şehir Tiyatroları'nda oyunculuğun yanı sıra Yeşilçam'ın birçok filminde seslendirme yapan Telırmak, 'Küçük Balıklar', 'Düş Gezginleri' ve 'Bir Sonbahar Hikayesi' gibi filmlerde rol aldı. Ayça Telırmak  2008 yılında kimselere haber vermeden aramızdan ayrıldı.